ترجمه کتاب

امانت داری پایا ترجمه در تک قلمی ترجمه کتاب

با پیشرفت سریع علمی کشور عزیزمان، شاهد رشد سریع تعداد کتاب های ترجمه شده و چاپ شده هستیم. این امر نشان دهنده‏ نیاز بالای مردم به دسترسی به کتاب های روز دنیا و اطلاعات نو است. ما در صددیم که این نیاز مشتریان وبسایت خود را در کم ترین زمان و بهترین کیفیت در ترجمه کتاب بر طرف نماییم.

گروه پایا ترجمه با چیدمان صحیح مترجمین خود که هر یک رزومه و تجربه هایی کهن در عرصه ترجمه، ویراستاری و حتی نویسندگی دارند از چنددست شدن ترجمه جلوگیری می کند. و در عین حال عامل کلیدی یعنی زمان تحویل را نیز کوتاه می کند تا حداکثر بهره وری را ارائه دهد.

پایا ترجمه با یکسان سازی واژگان و در نهایت با یکپارچه سازی چند باره ویرایش مخاطب خود را آسوده خاطر به هدف می رساند . در پایین چند نکته برای انتخاب کتاب مناسب جهت ترجمه و روش چاپ آن را برای شما قرار داده ایم.

ترجمه کتاب

۱- نحوه انتخاب کتاب برای ترجمه

مهمترین گام برای ترجمه کتاب، انتخاب کتاب برای ترجمه است.معیار های ترجمه از لحاظ مترجمی که میخواهد کتابی را ترجمه کند ممکن است متفاوت باشد به عنوان مثال معیار انتخاب می تواند

  • بر اساس سفارش ناشران
  • میزان فروش کتاب
  • براساس موضوع ومحتوای کتاب
  • برای تقویت رزومه
  • از لحاظ نویسنده کتاب
  • کتاب درسی و دانشگاهی
  • ناشر کتاب
  • از نظر محتوایی و علمی و… باشد

ترجمه کتاب

۲- اجازه از ناشر خارجی برای ترجمه کتاب

در کشورهایی که قانون کپی‌رایت در آن‌ها به درستی اجرا می‌شود، اگر فردی بخواهد یک کتاب به زبان خارجی را ترجمه کند، در بتدا با یک ناشر محلی صحبت می‌کند؛ سپس آن ناشر، با ناشر آن کتاب (خارجی)، وارد مذاکره می‌شود و روی تمامی مسائل مانند تعداد فروش ريال قیمت و … به توافق میرسند . به عبارت دیگر، ابتدا از ناشر اجازه می‌گیرند و بعد از پرداخت حق امتیاز کتاب، کار شروع می‌شود.

مترجمان و ناشرانی که کپی‌رایت کتاب‌ها برایشان مهم است، قبل از شروع ترجمه کتاب، با ناشر خارجی مکاتبه می‌کنند و اجازه ترجمه کتاب را می‌گیرند.

هر چند که به دلیل امضا نکردن پیمان‌نامه بِرن از طرف ایران، نویسنده و ناشر نمی‌توانند مترجم و ناشر ایرانی را تحت پیگرد قانونی قرار دهند، اما این کار، وجهه بین‌المللی ایران را در عرصه فرهنگ، تضعیف می‌کند.

۳- پیدا کردن ناشر

بعد از اتخاب کتاب مناسب خود جهت ترجمه باید ناشری را پیدا کنید که حاضر به سرمایه گذاری خود در چاپ و نشر کتاب شما باشد. بدیهی است که می‌توانید به دلایلی مانند عجله داشتن، کل هزینه‌های چاپ کتاب را خودتان بدهید.

معمولا ناشرین از شما حدود ۲۵ درصد کتاب را ترجمه و تایپ شده به همراه یک پروپوزال که شامل جامعه هدف، دلایل ترجمه کتاب، دلایل موفقیت کتاب و… را باشد، طلب خواهند کرد .

اگر به دنبال ناشری هستید که برای روی کتاب شما سرمایه گذاری کن،د باید بتوانید با موضوع کتاب ومتقاعد کردن ناشر، وی را به سرمایه‌گذاری ترغیب کنید. این مرحله شاید سخت‌ترین مرحله ترجمه کتاب باشد؛ پس ناامید نشوید و دست از تلاس بر ندارید. روش های مختلفی بین ناشرین و مترجمین مرسوم هست که میتواند شامل مورد زیر باشد:
درصدی از قیمت پشت جلد کتاب برای مترجم اختصاص داده شود و یا ناشر برای همیشه کل امتیاز کتاب را از مترجم بخرد و … .

ترجمه کتاب

۴- نحوه تحویل کتاب ترجمه شده به ناشر

باید به این نکته توجه داشته باشیم که تقریباً اکثر ناشران فایل حروف‌چینی‌شده و آماده قبول می‌کنند؛ اما اکثر ناشران معتبر، خودشان حروف‌چینی، گرافیست، ویراستار و صفحه‌آرا دارند. پیشنهاد می شود که قبل از صفحه‌آرایی نهایی کتاب، با ناشر هماهنگ کنید که مجبور به دوباره‌ کاری نشوید.

 

۵- اخذ شابک و فیپا از کتابخانه ملی

ناشرین، شابک را که یک عدد منحصربه‌فرد برای هر کتاب میباشد، به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ارسال میکنند تا فیپا بگیرد. از این مرحله به بعد است که مشخصات کتاب، آنلاین می‌شود و برای همه از طریق سایت کتابخانه ملی در دسترس خواهد بود.

شابک: عدد ۱۳ رقمی داخل شناسنامه و پشت جلد کتاب

فیپا : کادر مستطیلی ابتدای کتاب‌ها که مشخصات کتاب در آن نوشته شده است

 

۶- اخذ مجوز از اداره ارشاد

اخذ مجوز از اداره ارشاد باید توسط ناشر انجام شود ، ناشر نسخه یا نسخه‌هایی از کتاب را برای بررسی مواردی از جمله خلاف قوانین و مقررات کشورمان نبودن، به اداره ارشاد استان ارسال میکند. اگر کتاب، مشکلی نداشته باشد در عرض چند روز، مجوز آن صادر می‌شود.

۷- قرارداد با چاپخانه و چاپ کتاب

در آخر، ناشر قراردادی برای چاپ کتاب با چاپخانه می بندد. در این مرحله ناشر روی مواردی مانند جنس کاغذ و جلد، قیمت و… با چاپخانه به توافق می‌رسد و کتاب راهی چاپ می‌شود.

امیدواریم با خواندن این پست، دید بهتری از فرایند ترجمه و چاپ کتاب به دست آورده باشید. اگر نکته مبهمی در این مطلب وجود دارد، آن را از طریق تماس با ما در میان بگذارید.